Přístrojové vybavení ordinace
1
TK HOLTER - 24 HODINOVÉ MONITOROVÁNÍ KREVNÍHO TLAKU
Jde o 24hodinové sledování krevního tlaku pomocí plně automatizovaného přístroje a tlakové manžety namotané na paži, která se při opakovaném měření tlaku nafukuje a postupně vyfukuje.
Cílem je kontrola účinnosti správně nastavené antihypertenzní léčby (léčba vysokého krevního tlaku) pro pacienty s tímto onemocněním nebo pomáhá s jeho odhalením.
2
EKG/FUNKČNÍ VYŠTŘENÍ SRDCE
Je neinvazivní vyšetření, které pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. Jde o nenáročné a nebolestivé vyšetření, které se používá při bolesti a tlaku na hrudi, bušení srdce, závratí a dušnosti. EKG umožňuje odhalení většiny závažných srdečných onemocnění (např. infarkt myokardu, chlopenní vadu, poruchy srdečního rytmu aj.)
3
SPIROMETRIE
Nenáročné, nebolestivé a doplňující vyšetření v případě různých respiračních potíží, jako je hlavně dlouhotrvající kašel, bolest na hrudi a dušnost. Jedná se o měření plicních funkcí a může upozornit na řadu počínajících plicních onemocnění jako např. CHOPN, astma bronchiale, plicní fibrózy aj.
Na spirometrické vyšetření by měl jít každý pacient, který má obtíže při dýchání – má pocit dušnosti, tlaku na hrudi, staženého hrudníku, potíže se nadechnout nebo vydechnout, pískání na hrudníku, pocit vrzání, kašel...to všechno jsou indikace pro provedení spirometrie.
4
CRP TEST/INVAZIVNÍ VYŠETŘENÍ
Vyšetření se provádí odběrem malého množství krve z prstu. Používá se při zánětlivých onemocněních, který slouží k rozlišení bakteriální a virové infekce a pomáhá s rozhodnutím o nasazení správné antibiotické léčby.
5
TEST SRÁŽLIVOSTI KRVE TZV. INR TEST
Vyšetření se provádí taktéž odběrem malého množství krve z prstu u všech pacientů, kteří užívají antikoagulační léčbu. Hlavním cílem je kontrola její účinnosti v ambulantní praxi.
6
GLUKOMETR/INVAZIVNÍ VYŠETŘENÍ
Cílem vyšetření je stanovení hladiny cukru v krvi tzv. glykémie, které se provádí odběrem kapky krve z prstu. Používá se k vyloučení, potvrzení nebo pravidelné kontrole diabetu mellitu/cukrovky.
V naší ambulanci pečujeme převážně o nekomplikované diabetiky 2. typu s již nasazenou perorální léčbou.
7
PRSTOVÝ PULZNÍ OXYMETR
Jedná se o neinvazivní měření hladiny kyslíku v krvi. Je to pomocná metoda u dechových potíží nejen u pacientů s plicními onemocněními, ale může být také užitečným indikátorem spánkové apnoe. Dalším důvodem, proč změřit hladinu kyslíku v krvi je provozování sportovních aktivit ve vysoké nadmořské výšce nebo u potápěčů.
8
FOB TEST
Jednoduchý, ale důležitý test na okultní krvácení v lidské stolici. Cílem je zjistit přítomnost krve ve stolici, která může být způsobena mnoha onemocněními trávicího traktu např. karcinom tlustého střeva, divertikulitida aj.
Vyšetření se provádí každé dva roky v rámci preventivní periodické prohlídky pro všechny pacienty nad 50 let.